Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Oskarżeni o handel ludźmi - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Oskarżeni o handel ludźmi

z
13.09.2017

Funkcjonariusze Wydziału Operacyjno – Śledczego Morskiego Oddziału Straży Granicznej zakończyli śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wobec trzech obywateli Bułgarii podejrzanych o handel ludźmi. Prokurator 8 września skierował do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

Śledztwo prowadzone było od października ubiegłego roku. Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że ofiarą interesu Bułgarów była 23-letnia Polka, która świadczyła usługi seksualne na terenie Polski, Niemiec i Danii. Wykorzystując jej położenie, często przy zastosowaniu przemocy i gróźb, cudzoziemcy czerpali korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez 23-latkę, zabierając jej wszystkie zarobione pieniądze. Do zatrzymań Bułgarów doszło pod koniec października ubiegłego roku na terenie woj. pomorskiego i świętokrzyskiego. W toku czynności procesowych śledczy ujawnili łącznie sześć pokrzywdzonych kobiet, w tym pięć Polek i jedną Bułgarkę. Oskarżeni 49-letni ojciec i jego 19-letni syn postanowieniem Sądu Okręgowego w Gdańsku przebywają w areszcie śledczym w Gdańsku, wobec trzeciego 26-latka prokurator nadzorujący śledztwo zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Prokuratura przedstawiła oskarżonym łącznie czternaście zarzutów, w tym o czyny dotyczące handlu ludźmi, zmuszania do uprawiania prostytucji, ułatwiania uprawiania prostytucji, czerpania korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby, zgwałcenia, posługiwania się uprzednio przerobionym dokumentem. Wobec jednego ze sprawców wyłączono materiały śledztwa do odrębnego postępowania.

Dwie z pokrzywdzonych Polek zostały objęte wsparciem w ramach Krajowego Centrum Interwencyjno – Konsultacyjnego dla polskich i cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi.

To już piąty w ciągu trzech ostatnich lat akt oskarżenia przeciwko podejrzanym o handel ludźmi kierowany do sądu po śledztwach prowadzonych przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W ich efekcie sądy wydały dwa wyroki skazujące za handel ludźmi, pozostałe są w fazie sądowego procedowania.

  • Fot. MOSG
    Fot. MOSG
  • Fot. MOSG
    Fot. MOSG
  • Fot. MOSG
    Fot. MOSG
do góry