Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Pamięci poległych funkcjonariuszy Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pamięci poległych funkcjonariuszy Straży Granicznej

tg
26.09.2016

Zastępca komendanta Placówki Straży Granicznej w Ustce, mjr SG Marek Cybul wraz z delegacją funkcjonariuszy SG uczestniczył w niedzielę w uroczystościach odsłonięcia w Brzeźnie Szlacheckim (powiat bytowski) miejsca pamięci poległych na Gochach funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Uroczystość odsłonięcia miejsca pamięci w Brzeźnie Szlacheckim połączoną z posadzeniem Dębów Pamięci i odsłonięciem tablicy ku czci zamordowanych w Twerze policjantów rozpoczęły się w południe nabożeństwem, w którym udział wzięli funkcjonariusze, przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Miejsca Pamięci, kombatanci i mieszkańcy. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości  przemaszerowali pod pomnik upamiętniający funkcjonariuszy z trzech Komisariatów Straży Granicznej w Konarzynach, Lipienicach i Brzeźnie, którzy zginęli w pierwszych godzinach wybuchu drugiej wojny światowej.

By zachować o nich pamięć, w Brzeźnie Szlacheckim zawiązał się komitet, którego staraniem było postawienie obelisku. Na postumencie zapisanych zostało dwadzieścia nazwisk poległych pograniczników i policjantów. W niedzielę obelisk poświęcono i odsłonięto. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Posterunek honorowy zaciągnęli przy nim funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustki. Całość uświetniła Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Patronem honorowym inicjatywy jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
 

 • Fot. MOSG
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG
  Fot. MOSG
do góry