Europejski Dzień Straży Granicznej i Przybrzeżnej był okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy w dziedzinie kontroli granicznej. W konferencji wzięli udział m.in. szef MSWiA Joachim Brudziński, wiceminister Renata Szczęch, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński, dyrektor Agencji Frontex Fabrice Leggeri, Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. Tomasz Praga, Zastępca Komendanta Głównego płk SG Grzegorz Niemiec, Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Andrzej Prokopski, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej, straży granicznych i przybrzeżnych z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz eksperci z organizacji międzynarodowych.
Podczas wydarzenia organizowanego corocznie przez agencję Frontex poruszone zostały kwestie walki z nielegalną migracją. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że przestępcy nie uznają granic państwowych - aby skutecznie z nimi walczyć musimy współpracować i koordynować działania z naszymi sąsiadami i partnerami z innych państw - powiedział minister Joachim Brudziński. Dyrektor agencji Frontex Fabrice Leggeri potwierdził, że to od dobrej współpracy państw zależy bezpieczeństwo ich mieszkańców. - Tylko razem możemy wygrać z przestępczością transgraniczną - podkreślał. Prelegenci zwracali uwagę na obszary związane z zapewnieniem bezpieczeństwa granic państw i wyzwaniami, które pojawiają się w tym kontekście.
Do głównych zadań agencji Frontex należy m.in. pomoc w zarządzaniu granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej, monitorowanie przepływów migracyjnych i przeprowadzanie okresowych analiz ryzyka oraz zapewnienie państwom członkowskim pomocy operacyjnej i technicznej. W najbliższych latach Frontex planuje zdecydowane zwiększenie personelu (z około 500 pracowników zatrudnionych obecnie, do ponad 1000 w 2020 roku). Agencja dysponować będzie też własnym sprzętem i wykorzystywać go będzie w operacjach transgranicznych.
Z danych agencji Frontex, pochodzących z 21 maja 2018 r., wynika, że w kwietniu zarejestrowano 10,5 tys. nielegalnych przekroczeń granicy przez migrantów. W porównaniu do statystyki z kwietnia 2017 r. wartość ta jest niższa o jedną trzecią. Wspomniane statystyki odnoszą się do trzech głównych szlaków migracyjnych: centralnego szlaku śródziemnomorskiego (w kwietniu liczba migrantów, którzy przedostali się nim z Afryki do Włoch, spadła o 78 proc., do 2,8 tys., w porównaniu z kwietniem 2017 roku), wschodniego szlaku śródziemnomorskiego (w ubiegłym miesiącu przedostało się nim 6,7 tys. migrantów), a także śródziemnomorskiego szlaku zachodniego (liczba nielegalnych migrantów, którzy dostali się nim do Hiszpanii w kwietniu tego roku, wyniosła prawie 1,1 tys. - to o jedną czwartą więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku).
- Jestem dumny z faktu, że polska Straż Graniczna wspiera swoich partnerów w krajach, które bezpośrednio narażone są na nielegalną migrację - powiedział podczas konferencji szef MSWiA. Polscy funkcjonariusze Straży Granicznej biorą udział w misjach poza granicami naszego kraju albo w ramach misji koordynowanych przez agencję Frontex lub na podstawie umów międzynarodowych (np. z Macedonią). Jeśli chodzi o udział w misjach Frontexu, to corocznie bierze w nich udział kilkuset polskich funkcjonariuszy. W 2017 roku we wspólnych operacjach koordynowanych przez Frontex wzięło udział 314 funkcjonariuszy SG - misje były pełnione w Grecji, Bułgarii, we Włoszech, na Ukrainie, w Hiszpanii, na Węgrzech, na Słowacji, Litwie, w Chorwacji, Macedonii, Francji, Portugalii, Rumunii, Estonii, Holandii. Od początku 2018 roku do 10 maja br. we wspólnych operacjach koordynowanych przez Frontex wzięło udział 110 funkcjonariuszy SG (Grecja, Bułgaria, Włochy, Węgry, Chorwacja, Litwa, Norwegia, Austria, Rumunia, Szwecja, Ukraina). - Dbamy o bezpieczeństwo Polski, ale także naszych zagranicznych partnerów. I nadal będziemy to robić, bo od tego zależy nasze bezpieczeństwo - powiedział minister Joachim Brudziński.
Na początku marca 2017 r. polski rząd podpisał z szefem Frontexu umowę o stałym umiejscowieniu siedziby agencji w Polsce. Porozumienie dotyczące stałej siedziby agencji w Warszawie weszło w życie 21 listopada 2017 r.
Elementem EDSGiP był przeprowadzony na Zatoce Gdańskiej pokaz działań funkcjonariuszy z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w sytuacji masowej nielegalnej migracji ze statku. Oprócz jednostek pływających z Kaszubskiego i Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej oraz Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG w działaniach wzięły udział jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni, Morskiej Służby Poszukiwawczo - Ratowniczej, Straży Ochrony Portu Gdańsk i Krajowej Administracji Skarbowej. W pokazie uczestniczyły też statki powietrzne Zarządu Granicznego Komendy Głównej SG.
Oprac. na podstawie informacji MSWiA