Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Ćwiczenie Patrol - 18 - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Ćwiczenie Patrol - 18

z
18.10.2018

W pobliżu portu w Dziwnowie cywilny statek wyłowił pojemnik z bojowym środkiem trującym. Do akcji wkroczyły służby, w tym także Straż Graniczna. Podobnie było w Gdyni, gdzie w terminalu kontenerowym funkcjonariusze SG udaremnili wwóz na teren kraju kontenera zawierającego materiały promieniotwórcze. To epizody ćwiczenia Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania pod kryptonimem Patrol – 18, w których 17 i 18 października uczestniczyli funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Graficznej.

Sprawdzenie funkcjonowania Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA) jest przedsięwzięciem cyklicznym. Głównym celem odbywającego się w dniach 16 – 18 października Patrolu - 18 było doskonalenie procedur uruchamiania poszczególnych elementów KSWSiA poprzez wykorzystanie scenariusza zdarzeń wprowadzających sytuacje kryzysowe, wypracowanie ocen i analiz eksperckich, a także zaleceń co do dalszego postępowania, sprawdzenie procedur wymiany informacji czy sposobu koordynacji działań prowadzonych przez poszczególne służby i instytucje. W trakcie Patrolu - 18 prowadzone były działania przewidziane do realizacji po wystąpieniu zagrożenia skażeniami chemicznymi, biologicznymi i promieniotwórczymi.

Zadaniem jednostki pływającej SG - 214 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej był nadzór i zabezpieczanie zamkniętego akwenu w rejonie portu Dziwnów na czas prowadzenia działań związanych z wykryciem bojowego środka trującego. Rejon portu zabezpieczali również funkcjonariusze z PSG w Świnoujściu.

Z kolei w ramach ćwiczenia w Gdyńskim Terminalu Kontenerowym funkcjonariusze miejscowej Straży Granicznej nie dopuścili do wwozu na teren Polski kontenera zawierającego materiały promieniotwórcze. Z użyciem specjalistycznego sprzętu zbadali ładunek kontenera, zweryfikowali dokumentację i zabezpieczyli transport.

W ćwiczeniach Patrol - 18 wzięli udział żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz pracownicy zajmujący się problematyką zarządzania kryzysowego – w sumie 3000 tys. osób. Zaangażowano 250 podmiotów, w tym z resortów obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia, środowiska, gospodarki morskiej, rolnictwa, finansów, a także wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego.

 • Fot. MOSG
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG
  Fot. MOSG
do góry