Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej 100. rocznica Zaślubin Polski z morzem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

100. rocznica Zaślubin Polski z morzem

tg
11.02.2020

Kmdr SG Andrzej Prokopski Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej wraz z ppłk. SG Krzysztofem Maluchnikiem Komendantem Placówki Straży Granicznej we Władysławowie uczestniczył 10 lutego w obchodach 100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem, które z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się w Pucku.

Obchody upamiętniają przyjazd do Pucka gen. Józefa Hallera na czele Frontu Pomorskiego 10 lutego 1920 roku. Gen. Haller dokonał wówczas symbolicznego powrotu Polski nad Bałtyk, wrzucając platynowy pierścień do wód Zatoki Puckiej, co dało początek Polsce morskiej. Z tej okazji kmdr SG Andrzej Prokopski i ppłk SG Krzysztof Maluchnik złożyli kwiaty pod tablicą patrona Placówki SG we Władysławowie, która od 30 listopada 2018 roku nosi imię gen. Józefa Hallera.  

Główne uroczystości setnej rocznicy Zaślubin Polski z morzem odbyły się z udziałem Prezydenta RP w Pucku. Po mszy świętej w puckiej farze delegacje udały się do miejscowego portu, gdzie złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem generała Józefa Hallera.

 • Fot. M.Tymiński/PUW w Gdańsku
  Fot. M.Tymiński/PUW w Gdańsku
 • Fot. M.Tymiński/PUW w Gdańsku
  Fot. M.Tymiński/PUW w Gdańsku
 • Fot. MOSG
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG
  Fot. MOSG
do góry