Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Nielegalnie przedostali się do Polski, zostali zatrzymani - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nielegalnie przedostali się do Polski, zostali zatrzymani

z
10.04.2020

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie zatrzymali grupę 6 cudzoziemców, którzy wbrew przepisom przekroczyli granicę państwową z Niemiec do Polski i ich 3 pomocników. To 8 obywateli Ukrainy, wśród których była kobieta, oraz Gruzinka, wszyscy w wieku od 21 do 50 lat. Działania przeprowadzono wspólnie z żołnierzami 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina i funkcjonariuszami miejscowego Zarządu CBŚP.

Do zatrzymań doszło 7 kwietnia, kiedy to funkcjonariusze wraz z żołnierzami ujawnili w rejonie miejscowości Buk 3 obywateli Ukrainy i Gruzinkę, którzy lasem przeszli z Niemiec do Polski. Tutaj czekał na nich ukraiński kierowca mający przewieźć cudzoziemców w głąb Polski. Strażnicy graniczni szybko ustalili, że to tylko część grupy cudzoziemców chcących przedostać się z Niemiec do Polski. Kolejnych dwóch obywateli Ukrainy zatrzymano w taksówce wiozącej ich do Szczecina, pozostałe dwie osoby zostały zatrzymane na granicy w Kołbaskowie. Jak się okazało, cudzoziemcy zamierzali dostać się na Ukrainę, a za umożliwienie nielegalnego przekroczenia granicy mieli zapłacić organizatorom po 350 euro. 5 obywatelom Ukrainy i Gruzince prokurator Prokuratury Rejonowej Szczecin Zachód w Szczecinie przedstawił zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Dobrowolnie poddali się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i grzywny. Trzy pozostałe osoby usłyszały zarzut pomocnictwa w przekroczeniu granicy wbrew przepisom. Również dobrowolnie poddały się karze 7 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i grzywny. Dodatkowo 4 cudzoziemcom wydano decyzje o zobowiązaniu do powrotu z trzyletnim zakazem ponownego wjazdu, a 2 osoby w ramach readmisji zawrócono do Niemiec.

W związku z przywróconą tymczasowo kontrolą graniczną przekraczanie granic możliwe jest obecnie wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. W województwie zachodniopomorskim to przejścia drogowe: Krajnik Dolny - Schwedt, Kołbaskowo - Pomellen, Świnoujście - Garz, port morski Świnoujście, Kołobrzeg i port lotniczy Szczecin - Goleniów. W województwie pomorskim ruch graniczny możliwy jest na przejściach morskich w Gdańsku, Gdyni oraz na przejściu lotniczym Gdańsk - Rębiechowo. Od początku tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej funkcjonariusze MOSG skontrolowali ponad 101 tys. osób, zawrócili przeszło 1200. W działaniach uczestniczy również Policja, Państwowa Straż Pożarna, Krajowa Administracja Skarbowa, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Ochrony Kolei, wojsko i służby medyczne.

  • Zdj. ilustracyjne/MOSG
    Zdj. ilustracyjne/MOSG
do góry