Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej "Życie i zdrowie ludzkie jest najwyższą wartością" - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

"Życie i zdrowie ludzkie jest najwyższą wartością"

z
20.07.2021

Uratowali dryfującego rozbitka, dziś odebrali pamiątkowe medale i listy gratulacyjne. Z trzema funkcjonariuszami Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej na pokładzie jednostki pływającej SG-311 spotkał się Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Andrzej Prokopski.

Towarzyszył mu Zastępca Komendanta MOSG kmdr SG Wojciech Heninborch oraz Komendant Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej kmdr ppor. SG Adam Sakowicz.

Chor. szt. SG Paweł Jancewicz, st. chor. SG Paweł Sznajder, bsm. szt. SG Szymon Dobrowolski i bsm. szt. SG Marcin Głodek pełnili wtedy służbę na jednostce pływającej SG-071 na Zalewie Wiślanym. 12 lipca otrzymali informację o człowieku, który na skutek silnego wiatru prawdopodobnie wypadł z jachtu i znalazł się wodzie. Wcześniej przez akwen przeszedł szkwał. Żeglarza wypatrzyła właśnie załoga z SG-071. Mężczyzna dryfował około mili morskiej od portu w Piaskach, trzymając się koła ratunkowego. Został natychmiast podjęty na pokład. Był wyziębiony, ale nie wymagał pomocy medycznej.

Kontradm. SG Andrzej Prokopski podziękował funkcjonariuszom i pogratulował postawy, jaką okazali podczas akcji ratowniczej. Jak podkreślił, życie ludzkie jest wartością bezcenną, a nadrzędnie miejsce zawsze zajmuje ratowanie drugiego człowieka. „Wasze zachowanie jest godne naśladowania, cieszę się i jestem dumny, że służycie w Morskim Oddziale Straży Granicznej” – powiedział.

W dowód uznania funkcjonariusze otrzymali „Medale 30-lecia Morskiego Oddziału Straży Granicznej”, listy gratulacyjne i nagrody finansowe.

  • Fot. MOSG Poduszkowiec Straży Granicznej i SG-071 w akcji ratowniczej na Zalewie Wiślanym.
    Fot. MOSG
  • Fot. MOSG Komendant MOSG gratuluje funkcjonariuszom.
    Fot. MOSG
  • Fot. MOSG Komendanci MOSG oraz wyróżnieni funkcjonariusze stoją na tle SG-311.
    Fot. MOSG
do góry