Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Renegade/Sarex-22 z udziałem MOSG - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Renegade/Sarex-22 z udziałem MOSG

z
12.05.2022

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej 10 i 11 maja wzięli udział w ćwiczeniu taktyczno-specjalnym Renegade/Sarex-22 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. Przedsięwzięcie zorganizowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Morski Oddział Straży Granicznej uczestniczył w morskim epizodzie zakładającym, że w wyniku problemów technicznych znajdujący się w rejonie Kołobrzegu okręt podwodny osiadł na dnie. Rozpoczęto akcję poszukiwawczo - ratowniczą marynarzy, do której zaangażowano załogi jednostek pływających SG-046 i SG-216 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Podjęci przez nie rozbitkowie przetransportowani zostali do Punktu Bazowania Marynarki Wojennej w Kołobrzegu, gdzie przekazano ich służbom medycznym. Na lądzie działania wspierali funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kołobrzegu.

Głównym celem ćwiczenia Renegade/Sarex-22 było sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego. Oprócz Straży Granicznej uczestniczyły w nim m.in.: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, podchorążowie uczelni wojskowych.

 

 • Fot. MOSG Jednostka pływająca SG-216 w trakcie ćwiczenia.
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG Jednostka pływająca SG-046 w trakcie ćwiczenia.
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG Jednostka pływająca SG-216 w trakcie ćwiczenia.
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG Funkcjonariusz SG rozmawia z ratownikami SAR.
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG Funkcjonariusze SG transportują poszkodowanych na ląd.
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG Funkcjonariusz SG rozmawia z załogą okrętu wojennego MW.
  Fot. MOSG
do góry