Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Prowadził nielegalną agencję pracy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Prowadził nielegalną agencję pracy

tg
24.05.2023

Pracę 205 cudzoziemców zweryfikowali funkcjonariusze Straży Granicznej z Władysławowa w podmiocie gospodarczym z powiatu puckiego. Aż 185 osobom powierzono nielegalne wykonywanie pracy.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Władysławowie w jednej z firm skontrolowali pracę 205 cudzoziemców z Mołdawii, Ukrainy i Gruzji. U 185 osób stwierdzili nielegalne powierzenie im pracy przez pracodawcę, który wprowadził cudzoziemców w błąd odnośnie legalności zatrudnienia. Pracodawca utrzymywał ich w mylnym przekonaniu, że pracują na rzecz agencji zatrudnienia, a nie innych podmiotów gospodarczych. Wszyscy byli zatrudnieni w przetwórstwie rybnym. Przedsiębiorca prowadził działalność właściwą dla agencji pracy tymczasowej, nie dopełniając obowiązku jej rejestracji, o czym Straż Graniczna poinformuje Państwową Inspekcję Pracy.

Strażnicy graniczni ustalili także, że jeden z cudzoziemców pracował bez zezwolenia, czym dopuścił się nielegalnego wykonywania pracy. W przypadku 11 osób pracodawca nie poinformował urzędu pracy o podjęciu bądź niepodjęciu przez nich pracy, a taki miał ustawowy obowiązek. 

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami Straż Graniczna wniesie do sądu wniosek o ukaranie pracodawcy. 
 

  • Naszywka z napisem "Straż Graniczna". Fot. MOSG Naszywka z napisem "Straż Graniczna". Fot. MOSG
    Naszywka z napisem "Straż Graniczna". Fot. MOSG
do góry