Wystąpienie odbyło się w ramach zorganizowanego przez Pomorski Wojewódzki Zespół do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi i Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku Seminarium pod nazwą: Przeciwdziałanie zjawisku handlu ludźmi.
W swoim wystąpieniu kmdr ppor. SG dr Robert Mroczek przedstawił aspekty prawnokarne przestępstwa handlu ludźmi, jego podstawowe rodzaje, identyfikowane przez służby współczesne kryminologiczne formy tego przestępstwa oraz główne grupy ryzyka. Wskazał też na zadania i rolę Straży Granicznej jako formacji aktywnie zwalczającej i przeciwdziałającej temu transgranicznemu, naruszającemu podstawowe prawa człowieka procederowi.
Pozostali paneliści przedstawili zagadnienia w zakresie skutecznego i bezpiecznego zawiadomienia o przestępstwie handlu ludźmi, roli organizacji pozarządowych i współpracy międzyinstytucjonalnej w procesie identyfikacji i wsparcia ofiar handlu ludźmi oraz narzędzi profilaktyczno – edukacyjnych w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi.
Spotkanie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem studentów i wykładowców, wzięło w nim udział blisko 120 osób. Były spoty filmowe przygotowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku, Morski Oddziału Straży Granicznej i Pomorski Wojewódzki Zespół do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi obrazujące różne formy wykorzystania ofiar w ramach przestępstwa handlu ludźmi oraz metody stosowane przez sprawców.
Kmdr ppor. SG dr Robert Mroczek i działający pod jego przewodnictwem Pomorski Wojewódzki Zespół do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi jest jest ciałem doradczym i opiniotwórczym wojewody pomorskiej w zakresie koordynowania, w ramach systemu pomocy społecznej, działań w aspekcie zapobiegania handlowi ludźmi oraz wsparcia udzielanego ofiarom tego procederu. Jest też platformą skutecznej wymiany informacji dotyczącej przeciwdziałania handlowi ludźmi na terenie województwa pomorskiego.
Przez dziesięć lat funkcjonowania Zespół pod przewodnictwem kmdr. ppor. SG dr. Roberta Mroczka przeprowadził szereg kampanii informacyjnych dotyczących bezpiecznych wyjazdów za granicę. Stworzył sieć powiązań pomiędzy instytucjami zaangażowanymi w profilaktykę zjawiska handlu ludźmi, celem usprawnienia mechanizmów wsparcia i reintegracji ofiar handlu ludźmi. Podjął kilkadziesiąt różnych inicjatyw (wystawy mobilne, konferencje, szkolenia, prelekcje, targi pracy, szkolenia pracowników MOPS, MOPR, współpraca międzyinstytucjonalna, szkolenia operatorów nr alarmowego 112, spotkania dla bezrobotnych, opracowywanie artykułów prasowych, centra informacyjne na festiwalu Opener Gdynia, audycje radiowe, kampanie informacyjne i wiele innych. W wyniku tych działań w tematyce handlu ludźmi przedstawiciele Zespołu przeszkolili ponad 6 tys. osób.