Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej O naborze do służby z uczniami nowodworskiego liceum - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

O naborze do służby z uczniami nowodworskiego liceum

z
15.11.2019

Służba w Straży Granicznej i rekrutacja były głównymi tematami rozmów strażników granicznych i młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej spotkali się tam 12 listopada z uczniami klasy trzeciej o profilu mundurowym.

Podczas spotkania funkcjonariusze przybliżyli zadania Straży Granicznej i szczegółowo omówili zasady prowadzonego aktualnie naboru do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej. Zainteresowane osoby na miejscu uzyskały wszelkie informacje dotyczące rekrutacji. Uczniowie klasy mundurowej otrzymali ulotki informacyjne zawierające krótki opis zasad naboru wraz z danymi teleadresowymi placówek i wydziałów prowadzących aktualnie nabór do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej.

Przypominamy, że trwa rekrutacja do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej. Wymagania wobec kandydatów określone są w przepisach prawa. Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia nie przekroczyła 35 lat. Po ślubowaniu w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku nowi strażnicy graniczni wysyłani są na ośmiomiesięczne szkolenie, a po nim rozpoczynają służbę w swoich macierzystych jednostkach.

Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat do służby wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.

Drugi etap postępowania kwalifikacyjnego odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Kandydaci rozwiązują tam testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnym zaliczeniu wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.

Osoby chętne do pracy w Straży Granicznej będą mogły spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających czy choćby przewodnicy psów służbowych. Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej i szansa na udział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej.

Dokumenty rekrutacyjne można składać w najbliższej miejscu zamieszkania jednostce Straży Granicznej. Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów zamieszczone są w zakładce „Nabór do służby”.

  • Fot. MOSG
    Fot. MOSG
do góry